Dzisiaj jest: Piątek, 29 wrzesień 2023 r.

Informacje

O Lutowiskach

Lutowiska - miejscowość położona przy dużej obwodnicy, wita Was pięknymi widokami na panoramę Wysokich Bieszczadów (Tarnica 1346m n.p.m., Halicz 1333m n.p.m., Krzemień 1335mn.p.m.).

Siedzibą jednej z największych powierzchniowo i najrzadziej zaludnionych gmin w Polsce. Mieści się tu: poczta, policja, ośrodek zdrowia, sklepy, gastronomia, Ośrodek informacyjno-edukacyjny BdPN, Gminne Centrum Informacji. Liczne autobusy PKS stwarzają dogodne warunki dojazdu do Ustrzyk Ddolnych i Górnych, Wołosatego, Zatwarnicy, Zagórza czy Sanoka.

Wieś Lutowiska założono w XVI w. na prawie wołoskim, w rozległych dobrach znanego rodu Kmitów. Dzięki sprzyjającemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych miejscowość szybko się rozwijała i przybrała charakter miasteczka handlowego, z prawem odbywania dwunastu jarmarków rocznie. Handlowano tu wołami wypasanymi na połoninach, a jarmarki te były słynne w środkowej Europie. W 1742 r. Lutowiska otrzymały prawa miejskie. W 1939 r. Ludność Lutowisk liczyła ok. 3 500 mieszkańców, z czego ok. 2 000 to Żydzi. W 1919 r. Lutowiska utraciły prawa miejskie. W okresie II wojny światowej Niemcy urządzili tu masakrę miejscowych i okolicznych Żydów, zniszczyli niemal całą drewnianą zabudowę miasteczka i synagogę. Po 1944 r. Wieś znalazła się w granicach ZSRR i zmieniła nazwę na Szewczenkowo. W 1951 na skutek wymiany terenów powróciła do Polski, została zasiedlona przez nowych osadników przesiedlonych z rejonów Sokala i Krystynopola, powróciła też do dawnej nazwy. Z czasem zaczęli tu przybywać w poszukiwaniu chleba i przygód ludzie z różnych stron Polski.

Z ciekawszych obiektów dawnej zabudowy warto zobaczyć:

O atrakcyjności turystycznej naszej gminy decydują głównie jej wyjątkowe walory przyrodniczo-kulturowe. Na terenie gminy znajdują się:

O Schronisku

Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy Zespole Szkół w Lutowiskach mieści się w odrębnej części budynku szkolnego.

Jest to nowoutworzone, całoroczne schronisko, oferujące:

Ponadto na miejscu znajdują się:

Istnieje możliwość wynajęcia szkolnego BUS-a marki Mercedes dla 19 osób lub mniejszego 8 osobowego marki VW

Ofertę schroniska wzbogacają:

Atrakcyjne usytuowanie naszego schroniska u podnóży Otrytu, przy trasie Ustrzyki Dolne - Ustrzyki Górne sprawia, że jest ono doskonałą bazą wypadową w najciekawsze zakątki Bieszczadów.

Najbliższa okolica oferuje:

Dalsze wycieczki autokarowe:


Do góry